reklama

Ako je to s internetovým sťahovaním podľa slovenského práva?

Na blogu sa objavila informácia o tom, že novela autorského zákona priniesla zmenu v tom, že doteraz sa osoba dopustila nelegálneho konania keď šírila kópiu diela, kým podľa nového znenia postačí držba diela, teda povedzme jednoduché stiahnutie pesničky alebo filmu z internetu. Vôbec to nie je pravda.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (31)
Obrázok blogu

V citovom blogu sa uvádza, že osoba sa po novom dopustí protiprávneho konania keď „má v držbe rozmnoženinu diela alebo napodobeninu diela“. Keď som si to prečítal, aj ja som bol spravodlivo rozhorčený, pretože dokazovať že ja som oprávnený držiteľ nemusí byť vždy jednoduché. Keď som si však prečítal vládny návrh zákona, tak sa na mojej tvári objavil úsmev. V autorovom prípade išlo o laické čítanie zákona, čo je zrejmé z nasledovného:

Citované ustanovenie zákona sa vzťahuje len na povinnosť držiteľa rozmnoženiny poskytnúť informáciu o pôvode rozmnoženiny diela alebo napodobeniny diela, o spôsobe a rozsahu jej použitia, a o službách porušujúcich právo autora. Čo to v praxi znamená? Povedzme, že si cez torrenty stiahnete film. Distribučná spoločnosť sa naštve a rozhodne sa dajako(ja sa technike nerozumiem, takže neviem či je to technicky možné, ale myslím si že hej) vystopovať vás. Takže vy ste si stiahli film ale nemali ste nastavený upload takže ste ho nešírili ďalej. V tomto prípade vás môže v zmysle citovaného ustanovenia filmová spoločnosť tak maximálne požiadať o informáciu ako ste sa dostali k torrentu alebo od koho ste daný súbor stiahli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo je však dôležitejšia zmena v pripravovanej novele autorského zákona v súvislosti so sťahovaním na nete je fakt, že doteraz sa mohol autor domáhať zákazu hroziaceho opakovania len voči šíriteľovi, podľa novely je možné uložiť zákaz aj tomu, kto sa nepriamo podieľa na ohrození tohto práva. Dikcia tohto ustanovenia nie je jednoznačná. Podľa môjho názoru ak mám upload nastavený na 0, tak sa nepodielam na ohrození tohto práva, ale to je len môj názor, až prax ukáže ako si toto ustanovenie budú vykladať súdy. Ak súdy budú aj takéto prípady považovať za nepriame podieľanie sa, toto ustanovenie zákona môže pre surfera predstavovať potencionálne najväčší zásah do jeho práv. Autor môže požadovať aby boli neoprávnenému držiteľovi zablokované p2p siete ba dokonca celkový prístup na internet, čoho sú príkladom prípady zo zahraničia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s internetovým sťahovaním je potrebné si ešte všimnúť aj otázku náhrady škody. Aj v tejto otázke dochádza v pripravovanej novele autorského zákona k dosť veľkej zmene. V doteraz platnej úprave má autor nárok na náhradu škody v prípade, ak ostatné spôsoby nápravy sú nepostačujúce. Podľa navrhovanej úpravy môže autor požadovať škodu vždy. Pritom je tu odkaz na úpravu náhrady škody podľa Občianskeho zákonníka, takže autor musí nielen preukázať zavinenie vzniku škody zo strany neoprávneného držiteľa, ale musí preukázať aj nepretržitý rad od zavinenia zo strany držiteľa až po vznik škody. Čo si dosť podľa slovenského právneho poriadku neviem predstaviť, pretože preukazovanie škody podľa Občianskeho zákonníka patrí k najťažším dokazovaniam v slovenskom práve. Ak by sa aj autorovi podarilo dokázať vznik škody zo strany neoprávneného držiteľa, mohol by podľa mňa žiadať tak maximálne ušlý zisk, vzniknutý tým, že si držiteľ nekúpil to dané dielo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo sa týka náhrady škody podľa slovenského autorského zákona ako aj iných práv autora k nelegálnej kópii považujem za potrebné poukázať na fakt, že pri internetovom sťahovaní sa môže stať, že napriek faktu že máte slovenskú ip adresu nemusí sa použiť slovenský autorský zákon. Ide o prípady keď vo vzťahu seeder-server-downloader je zastúpený cudzí prvok, teda jeden z týchto subjektov sa nenachádza na území Slovenskej republiky. V tomto prípade sa aplikuje zákon o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom. Podľa tohto zákona sa napríklad otázky škody spravujú právnym poriadkom kde došlo ku vzniku škody alebo ku skutočnosti vedúcej ku vzniku škody. Preto môže nastať prípad, že hoci vy sťahujete doma so slovenskou ip adresou ak na vás prídu môže autor uplatňovať svoje nároky podľa iného práva. A aký to má dosah? Napríklad taký, že daný právny poriadok môže priznávať autorovi viac práv, čo nie je pre sťahovača príliš priaznivé.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Preto keď „ťaháte“ veci z internetu, dobre si rozmyslite či ich budete aj zdieľať. Ale zas na druhej strane ak by nikto nezdieľal, od koho by sa ťahalo, že?:))

V článku som sa venoval len občiansko-právnej rovine, trestno-právna rovina v tomto probléme nezohráva veľkú rolu.

Juraj Tkáč

Juraj Tkáč

Bloger 
  • Počet článkov:  25
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Právnik Zoznam autorových rubrík:  názorySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu